Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Brague: Kim jest człowiek poddany sekularyzacji?

Człowiek poddany sekularyzacji to taki, który uważa stulecie za górny pułap realizacji ludzkich ambicji – powiedział prof. Rémi Brague w czasie wykładu zorganizowanego przez Teologię Polityczną w Krakowie.

Brague posłużył się hasłem kampanii reklamowej zorganizowanej w zeszłym roku przez brytyjskich ateistów, aby ujawnić słabe strony stosowanej przez nich argumentacji. Zdanie „prawdopodobnie nie ma Boga. Przestań się więc martwić i ciesz się swoim życiem” zostało rozłożone na części pierwsze i posłużyło za punkt wyjścia do refleksji. Rémi Brague zastanawiał się m.in., czy Bóg aby na pewno szukany jest tam, gdzie może być znaleziony, i czy sam ateizm nie jest swego rodzaju wiarą, a nawet bigoterią. Następnie postawił pytanie, dlaczego osoby niewierzące uważają potencjalne istnienie Boga za problem i starał się udowodnić, że ewentualne Jego istnienie byłoby większym kłopotem dla ateistów, niż dla wierzących.

Prof. Brague zaznaczył również za Augustynem, że sformułowanie „ciesz się życiem” jest równoznaczne z samym faktem egzystencji. Na koniec Brague rozprawił się z imperatywem neutralności światopoglądowej wychowania dzieci porównując potrzeby religijne z innymi, które rodzic ma obowiązek zaspokajać.

Rémi Brague jest historykiem filozofii starożytnej i orientalnej filozofii średniowiecznej. Wykłada na Sorbonie i Uniwersytecie Monachijskim.

Przyjdź na wykład we Wrocławiu


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.