Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Już dziś! Warszawa - Spotkanie: Co dziś nam mówią Grecy ze świata polis?

Już dziś! Warszawa - Spotkanie: Co dziś nam mówią Grecy ze świata polis?

prof. Włodzimierz Lengauer
prof. Piotr Nowak
dr Rafał Tichy

Prowadzenie: Tomasz Herbich

Teologia Polityczna
Centrum Informacji Studenckiej oraz Student Point
zapraszają na spotkanie

Co dziś nam mówią Grecy ze świata polis? Wokół książki Erica Voegelina.

Premiera książki Erica Voegelina Świat Polis

Kiedy? 7 października
O której? 18.00
Gdzie? Instytut Historii, Wydział Historyczny, sala A (Lelewelowska) - Uniwersytet Warszawski

Eric Voegelin, jeden z wybitnych i wpływowych uczonych minionego wieku, którego sława staje się z dnia na dzień większa, proponuje w „Świecie polis” wnikliwą analizę dziejów Grecji. Znajduje świeże i mało oczywiste tropy i odniesienia, ukazując historię polis w świetle napięcia między religią, kulturą a polityką.

Dołącz do wydarzenia na FB

 

Prelegenci:

Prof. Włodzimierz Lengauer - historyk starożytności, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Towarzystwa Filologicznego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej, Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej.

Prof. Piotr Nowak - historyk, filozof, filolog. Profesor Uniwersytetu w Białymstoku, redaktor czasopisma „Kronos. Metafizyka – Religia – Kultura”.

Dr Rafał Tichy - filozof, publicysta, a także scenarzysta i reżyser filmowy. Pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel i redaktor czasopisma „44 / Czterdzieści i Cztery”. Autor pięciu filmów dokumentalnych.

Prowadzenie: 

Tomasz Herbich - współpracownik Teologii Politycznej, teolog, filozof i politolog, doktorant na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.


To lektura dla każdego, kogo obchodzą sprawy wolności i jej ograniczeń, a przede wszystkim dzieje trudnych związków myśli i rzeczywistości społecznej.

Włodzimierz Lengauer

Część publikacji traktuje o niezwykle ważkim problemie, jakim jest sposób pojmowania i używania władzy politycznej, opisany w dziełach historyków greckich: Herodota i Tukidydesa. Zwłaszcza analiza wojny peloponeskiej, konfrontowana z dziełem Machiavellego, ze względu na charakterystykę stanowisk, które dziś określamy mianem realizmu i idealizmu politycznego, ujawnia przekonanie autora, że nihilizm moralny w polityce musi prowadzić do katastrofy.

Miłowit Kuniński

Niewiele powstało dzieł o takiej sile, oryginalności i rozmachu.

Dariusz Karłowicz


Voegelin nie chciał czerpać określonych reguł z przeszłości, lecz przywrócić – na wyższym poziomie różnicowania – moc reakcji Platona na kryzys Aten.

Athanasios Moulakis


     

Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.