Kraków/Zakopane - 25/26 listopada - Spotkania autorskie poświęcone albumowi poezji RESET

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wieczory autorskie poświęcone albumowi poezji RESET autorstwa Łukasza Kossowskiego (wiersze) i Rafała Kossowskiego (fotografia i typografia).

 

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wieczory autorskie poświęcone albumowi poezji RESET autorstwa Łukasza Kossowskiego (wiersze) i Rafała Kossowskiego (fotografia i typografia).
 
Podczas wieczorów wystąpią:
Henryk Boukołowski
Marek Ałaszewski
Wiśniewscy Brothers - support
Andrzej Kupniewski
Marek Jaromski

 

 

Kraków:

25 listopada o godzinie 19.00
Piwnica Pod Baranami.
Rynek Główny 27

 

Zakopane: 

26 listopada o godzinie 18.00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza
Willa Koliba, ul. Kościeliska 18.

 

Więcej o projekcie na: www.czasnareset.pl

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

 

 

RESET W KRAKOWIE I W ZAKOPANEM

Projekt „Czas na reset”  to projekt rodzinny wymyślony przez  Łukasza, Rafała, Katarzynę i Irenę Kossowskich i grupę wspierających ich przyjaciół - Ernesta Brylla, Henryka Boukołowskiego, Marka Ałaszewskiego, Adama i Krzysztofa Wiśniewskich,  Marka Jaromskiego, Andrzeja Kupniewskiego, Katarzynę Szarek, Katarzynę Jakimiak, Grażynę Grochowiakową; poetów, aktorów, muzyków, kompozytorów, malarzy, naukowców, muzealników.

Do sfinansowania projektu udało się pozyskać miłośnika sztuk pięknych, sponsora i dobrodzieja – Pana Artura Sacharuka, właściciela wytwornej i malowniczo położonej u podnóża Giewontu Willi 5 Dolin.    
Punktem wyjścia projektu stał się tomik poezji Łukasza Kossowskiego zatytułowany

„RESET” gdzie wiersze dialogują z nastrojowymi fotogramami Rafała Kossowskiego. Brakowało tylko muzyki. Więc muzykę do wierszy napisali Marek Ałaszewski i Krzysztof Wiśniewski. Na promocji tomiku w warszawskim Muzeum Literatury w dniu 4 czerwca 2014 roku wiersze śpiewali Marek Ałaszewski i Adam Wiśniewski.  Dołączył wirtuoz harmonijki ustnej Andrzej Kupniewski i grający również na tym instrumencie Marek Jaromski.  Akompaniowali na gitarach Krzysztof Wiśniewski i Łukasz Kossowski.

Tak to się zaczęło. Teraz kompozytorzy piszą muzykę do kolejnych wierszy. Trwają próby przed wyruszeniem w trasę na południe Polski. Więc najpierw Kraków i kultowa Piwnica pod Baranami (25 listopad 2014, godz. 19). A dzień później (26. listopada o godz. 18.00) wspaniałe wnętrze zakopiańskiej Koliby, dzieło Stanisława Witkiewicza (Oddział Muzeum Tatrzańskiego).

Naszym marzeniem jest, by w trakcie kolejnych spotkań nowe osoby dołączały się do projektu. By każdy, zgodnie z przesłaniem tomiku wierszy, przystanął na chwilę i dokonał swoistego resetu, swej życiowej drogi i wartości jakimi w drodze tej się kieruje.

 

Dr. Łukasza Kossowskiego, znam od lat jako świetnego historyka sztuki oraz autora wielu znanych i nagradzanych wystaw.  A tu nagle debiut poetycki i to nie byle jaki;  poeta precyzyjnie operujący słowem, z kapitalnym poczuciem humoru, prowadzący dialog z tradycją romantyzmu.  A fotogramy Rafała Kossowskiego skupione, japonizujące, rozmawiające z wierszami ojca… Gratuluję!

Janusz Odrowąż - Pieniążek

Poeta świadomy, dlaczego tak a nie inaczej pisze, poeta, który myśli wierszem, wprowadza zupełnie nowe widzenie; poeta, który zachował jasność i dojmującą prostotę przekazu. Nie mentor, nie wierszopis teologizujący, nie kaznodzieja patetyzujący. Poeta.

Ernest Bryll

To poetycki głos sprzeciwu wobec nijakości i splugawieniu życia. Przypomina o podeptanych wartościach. Świat sacrum i profanum tworzy dramatyczną przemienność w poetyckich obrazach tak oszczędnych  i porażających przenikliwością diagnozy. Wiersze takie jak Pod krzyżem, Ślepota, Sławojka są nie do zapomnienia. Pojawił się nietuzinkowy poeta.

śp. Marek Nowakowski