Platynowy Opornik dla Wojciecha Tomczyka!

Laureatem prestiżowej nagrody „Platynowy Opornik” VII. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci został Wojciech Tomczyk. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości. Scenarzysta odbierze nagrodę 24 września w Gdyni, podczas Gali otwarcia Festiwalu


Laureatem prestiżowej nagrody „Platynowy Opornik” VII. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci został Wojciech Tomczyk. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości. Scenarzysta odbierze nagrodę 24 września w Gdyni, podczas Gali otwarcia Festiwalu

 

Oto uzasadnienie kapituły honorowej:

Wojciech Tomczyk – wybitny dramaturg, scenarzysta i producent, który w świecie polskich mediów zajmuje miejsce szczególne. Jest jednym z bardzo niewielu scenarzystów, który rozumie realia kraju, w którym naprawdę żyjemy i wie jak ważne jest, byśmy mieli tego świadomość. Jego sztuki oraz scenariusz wyróżniają się doskonałym zakorzenieniem akcji w konkrecie polskiej rzeczywistości oraz specyficznym dystansem, ironią i – jak samo o sobie mówi w ślad za swym profesorem Zbigniewem Raszewskim – „konstruktywnym pesymizmem”.

Jest autorem głośnych sztuk teatralnych: „Wampir”, „Norymberga” i „Bezkrólewie”, które opowiadają o istocie systemu III RP, zbudowanym na kłamstwie i powiązaniach między siłami dawnego PRL-u, a nową elitą. Formę poetyckiej metafory czy symbolicznego skrótu miesza Tomczyk z naturalistycznym wręcz oddaniem szczegółu, opisaniem zjawisk, procesów, dialogów.

Wojciech Tomczyk ukończył wydział Wiedzy o teatrze warszawskiej PWST oraz Studium scenariuszowe łódzkiej PWSFTvT. Jest scenarzystą wielu seriali, które zdobyły wielką widownię, jak „Zaginiona”, „Oficer”, „Oficerowie”, gdzie w formule bardzo atrakcyjnego widowiska sensacyjnego, odkrył i opisał patologie III RP. Kraju, w którym świat przestępczy przenika się ze światem polityki, a próbujący realizować swe marzenia o sprawiedliwym państwie – są dziwakami, którzy nie rozumieją jak trzeba się ustawić. Stosując z wielkimi sukcesami formułę sensacyjnych seriali Tomczyk dociera także do widzów, którzy dotąd z patologii III RP nie zdawali sobie sprawy, albo nie potrafili zrozumieć ich istoty i genezy. Wojciech Tomczyk upiera się i uświadamia wielu, że kluczowe dla odzyskiwania przez Polaków naprawdę wolnego, naprawdę własnego państwa i budowania świadomości tego, co dokonało się w ostatnim ćwierćwieczu, ile razy nas okłamano, na jak złych podstawach zbudowano III RP.

Wojciech Tomczyk przywraca pamięć historyczną o wydarzeniach absolutnie kluczowych dla polskiej historii współczesnej i budowania polskiej tożsamości – wstrząsającym widowiskiem Teatru Telewizji „Inka. 1946” o losach Danuty Siedzikówny, serialem „Sprawiedliwi”, o Polakach ratujących Żydów. Telewizyjną adaptację „Doliny nicości” Bronisława Wildsteina, sam autor powieści uznał za ciekawszą niż oryginał. Historie Żołnierzy Wyklętych potrafi wpleść Tomczyk w ironiczny, komediowy spektakl obyczajowy „Zaręczyny”, w którym – jak u Szekspira czy Fredry – zwaśnione rody łączy miłość dwojga młodych. U Tomczyka jednak nie tylko miłość dwojga młodych do siebie nawzajem – łączy ich także historia Żołnierzy Wyklętych, a więc miłość do wolnej Polski. A raczej jej zapominana potrzeba.

Wojciech Tomczyk z sukcesem robi to co najtrudniejsze: opowiada o artystycznie znakomitym i zatopionym w realizmie językiem prawdach arcyważnych dla naszej narodowej wspólnoty językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla bardzo szerokiej widowni. Nie tylko dla przekonanych i świadomych, ale także dla współbraci nieświadomych czy oszukanych, których dla wolnej Polski musimy odzyskać.

„Platynowy Opornik” jest nagrodą przyznawaną za całokształt twórczości. Otrzymuje ją twórca za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej. Za przyczynianie się do zachowania pamięci narodowej. Za umiejętne połączenie walorów historycznych z artystycznymi. Kandydatów do nagrody proponuje Rada Programowa. Laureata wyłania Kapituła honorowa.

W skład tegorocznej kapituły wchodzą: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, historyk prof. Jan Żaryn, publicysta i producent Maciej Pawlicki, dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski oraz dotychczasowi laureaci Platynowego Opornika: Antoni Krauze (2011 r.), Andrzej Trzos-Rastawiecki (2012 r.), Grzegorz Królikiewicz (2013 r.) i Robert Kaczmarek (2014 r.)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Źródło: Strona Festiwalu NNW