Monika Odrobińska – Żyć nie umierać

Na książkę składają się świadectwa osób niepełnosprawnych, których by nie było, gdyby nie determinacja ich rodziców, by się urodziły; świadectwa tychże rodziców, historie małżonków cieszących się dziećmi, których mogło nie być. To przykłady na to, że nawet na „niechciane” dzieci ktoś gdzieś czeka – w oknach życia, w rodzinach zastępczych czy adopcyjnych.

Monika Odrobińska
„Żyć nie umierać”
wydawca: Wydawnictwo Archidiecezji Warszawsko-Praskiej / Jedność

rok wydania: 2018

Cykl artykułów poświęcony życiu – jego początkom, kondycji i ochronie - Monika Odrobińska przez półtora roku publikowała na łamach tygodnika „Idziemy”. Powstał jako odpowiedź na czarne marsze. Wydawnictwo Diecezji Warszawsko-Praskiej i Wydawnictwo Jedność zdecydowały się je wydać w czasie, gdy z jednej strony proaborcyjne protesty nie tylko nie ucichły, ale przybrały na sile, z drugiej strony obrońcy życia święcą tryumfy w postaci 830 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję”, wymierzonym w aborcję eugeniczną.

Na książkę składają się świadectwa osób niepełnosprawnych, których by nie było, gdyby nie determinacja ich rodziców, by się urodziły; świadectwa tychże rodziców, historie małżonków cieszących się dziećmi, których mogło nie być. To przykłady na to, że nawet na „niechciane” dzieci ktoś gdzieś czeka – w oknach życia, w rodzinach zastępczych czy adopcyjnych.

To wreszcie konkretne propozycje pomocy, która niejednokrotnie odwieść by mogła kobiety od tragicznej w skutkach decyzji o aborcji: w podbramkowej sytuacji materialnej, społecznej czy zdrowotnej. Ale to także opowieści o traumach poaborcyjnych, o syndromie ocaleńca – dające nadzieję, że nawet z tak dramatycznym bagażem doświadczeń możliwe jest uzdrowienie.

W książce wypowiadają się specjaliści: lekarze mówią o początkach życia – z genetycznego i biologicznego punktu widzenia; o tym, czym jest eugenika i aborcja eugeniczna, czym jest procedura in vitro. Mamy także ujęcie tematu od strony teologicznej, a także prawnej i legislacyjnej. Autorka przeprowadziła rozmowy m.in. z abp. Henrykiem Hoserem, prof. Joanną Szymkiewicz-Dangel, prof. Andrzejem Kochańskim, Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, Tomaszem Elbanowskim, Mateuszem Maranowskim – znanymi z wyrazistych opinii. Ich wypowiedzi z pewnością nikogo nie pozostawią obojętnym.

W słowie wprowadzającym do książki abp Henryk Hoser przekonuje: „Wywiady, ze starannie dobranymi rozmówcami, ze sformułowaniem wyjątkowych i dociekliwych pytań oraz bardzo <<przytomnych>> odpowiedzi i wypowiedzi osób, które wiedzą o czym mówią, nadają książce żywość i dynamikę wciągającą i przykuwającą uwagę”.

Autorka z kolei pisze we wstępie: „Zdaję sobie sprawę, że wielu skomplikowanych sytuacji życiowych nie można zamknąć w wywiadzie czy reportażu. Tak samo nie ośmieliłabym się w tej formie doradzać rozwiązań osobom stojącym przed dramatycznymi wyborami. Mam jednak nadzieję, że droga, którą pokazuję, kogoś pociągnie, komuś doda otuchy, komuś pozwoli ocalić życie”.

Wszystkie poruszone w publikacji wątki spina klamrą nauczanie Jana Pawła II, przytoczone w ostatnim jej fragmencie. Jak mówił w Kielcach w 1991 r.: „Trzeba najpierw zmienić stosunek do dziecka poczętego. Nawet jeśli pojawiło się ono nieoczekiwanie – mówi się tak: <<nieoczekiwanie>> – nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia”.

Autorka jest dziennikarką tygodnika „Idziemy’, która w 2015 r. wydała „Rozmowy o rodzinie” – zbiór wywiadów z abp. Henrykiem Hoserem przeprowadzonych między nadzwyczajnym a zwyczajnym synodem o rodzinie. To jednak przede wszystkim żona i mama – i to głównie z tej perspektywy pisze.

Zobacz spis treści 

Abp Henryk Hoser o książce Moniki Odrobińskiej „Żyć nie umierać”