Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Modernizacje [TPCT nr 23]

Teologia Polityczna Co Tydzień [Nr 23] Modernizacje

Spór o modernizację toczył się w Polsce od zawsze. Można powiedzieć, że całe nasze dzieje są naznaczone zmaganiem o poprawę Rzeczpospolitej. Właściwie można by śmiało postawić tezę, która ukazywałaby, że nie może być mowy o polskim inteligencie, bez jego trosk o poprawę Polski. Modernizacja - biorąc ten kontekst pod uwagę - staje się ciągłym napięciem pomiędzy pewnym wyobrażeniem, a zastaną rzeczywistością. Dla inteligencji Polska zawsze jest poniżej marzeń i oczekiwań. W ten sposób zaś wytwarzany jest pewien ruch idei, który rozgrzewa nasze głowy, zmusza do działania, zmagania się z zastanym status quo.

Czy zatem Polska jest w sidłach idei postępu? Żadną miarą! Mozaika poglądów modernizacyjnych jest przebogata w kolory: występują tam i narodowcy i piłsudczycy i socjaliści i konserwatyści, a każdy ten nurt inaczej postrzega rolę tradycji, historii czy gdzie indziej upatruje możliwości naprawy: od przywrócenia dawnych rozwiązań, po gruntowną przebudowę ładu politycznego czy społecznego.

W dodatku warto odnotować, że często zwykliśmy chadzać własnymi ścieżkami. Gdy dookoła umacniały się monarchie absolutne, my kładliśmy nacisk na wolność i republikański model państwa. Gdy przymuszały nas warunki zewnętrzne nie baliśmy się uruchamiać wielkich inwestycji na miarę Gdyni czy COP. Nasze idee też często wychodziły w kontrze do modnych paradygmatów.

A jak jest dzisiaj? Czy po smucie PRL jesteśmy w stanie generować własny model modernizacji? Czy jesteśmy gotowi zaszczepiać u siebie potrzebny NAM system? A może wciąż chcemy patrzeć co się dzieje dookoła, aby wtórnością człapać z zadyszką za najlepszymi? Czym jest polska modernizacja? Chcemy wierzyć, że jest kairos na modernizację: projekt polski.

Jan Czerniecki

Maciej Chorowski: Czy Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju może stać się zaczynem innowacyjnej gospodarki w Polsce?

Dariusz Karłowicz: Modernizacji nie da się skserować

Piotr Dardziński: Polska nie potrzebuje modernizacji imitacyjnej

Paweł Rzewuski: Oblicza modernizacji

Prof. Janusz Ekes: To braterstwo jest warunkiem rozwoju Polski

Tomasz Herbich: Imitacja przeciwko modernizacji

Prof. Andrzej Mencwel: Żeromski cały czas myślał o oryginalnej, trzeciej drodze

Krzysztof Tyszka-Drozdowski: Technomesjanizm

Tomasz Burzyński: Polski przemysł zbrojeniowy – reaktywacja

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pozostałe artykuły

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.