O aferze dopingowej w Rosji, rocznicy śmierci Williama Szekspira oraz „Dyktaturze” Carla Schmitta

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego odcinka programu Trzeci Punkt Widzenia z udziałem Marka A. Cichockiego, Dariusza Gawina i Dariusza Karłowicza

W najnowszym programie panowie Dariusz Karłowicz, Marek A. Cichocki i Dariusz Karłowicz poruszają problem rosyjskiego dopingu, próbując go odnieść do szczególnych dla Rosji uwarunkowań kulturowych. Jak wskazuje D. Karłowicz: „mnie interesuje kultura i polityka, która czyni możliwym przekręt o tej skali". Odpowiedzi stara się udzielić D. Gawin wprost stwierdzając, że sprawa państwowego dopingu wyraża: „atmosferę kompletnego rozkładu państwa, prawa, struktur". Jeżeli zaś chodzi o przyczynę tegoż stanu, M. A. Cichocki wskazuje, że „źródła tego są i w rosyjskim prawosławiu i w rosyjskim komunizmie".

Uwadze rozmówców nie mogło ujść wydarzenie szczególne – czterechsetna rocznica śmierci Williama Szekspira. Odnosząc się do aktualności jego twórczości D. Karłowicz stwierdza: „każde pokolenie ma swojego Makbeta". Będąc zaś pod wrażeniem wciąż żywej obecności dzieł W. Szekspira w polskiej kulturze, M. A. Cichocki stawia pytanie: „kiedy wreszcie nasi polscy filmowcy zajmą się takim fascynującym polskim tematem czyli Piastami? Polscy Piastowie to są nasze historie szekspirowskie. Tam macie wszystko: krew, zdradę, walkę o władzę".

Trzecim i zarazem ostatnim poruszonym tematem był ostatnio wydany przekład „Dyktatury” Carla Schmitta – wybitnego XX-wiecznego myśliciela. Uwagę rozmówców przykuł wpływ doświadczenia chaosu Republiki Weimarskiej oraz stojącej pod znakiem gwałtu Bawarskiej Republiki Rad na jego twórczość. D. Gawin przyznaje, że: „Monachium miało szczególną sekwencję polityczną i historyczną, która stanowi kontekst dla powstania tej książki". D. Karłowicz krótko to kwituje, mówiąc o „Dyktaturze” C. Schmitta: „Porządek w miejsce chaosu". Szerzej odnosząc się do problemu dyktatury, M. A. Cichocki rozumie ją jako: „czasowe zlecenie, które republika powierza dyktatorowi na czas określony w wyjątkowej sytuacji. Dyktatura jest zrozumiała wtedy, jeżeli jest ograniczona do pewnego czasu i jest odpowiedzią na jakiś stan, z którym normalnie republika poradzić sobie nie może". Na zakończenie D. Gawin krótko odnosi tę kwestię do polskiej tradycji politycznej, przyznając, że: „w Polsce odpowiedzią na wyjątkową sytuację nie była dyktatura, tylko konfederacja".

Zobacz całość na stronie TVP Kultura