Wiara w zmartwychwstanie w Biblii – Franz Zeilinger

Celem książki jest ukazanie, że zrodzona we wczesnym judaizmie wiara w Zmartwychwstanie i wiara paschalna, podlegająca coraz intensywniejszej refleksji w pismach nowotestamentalnych, są przejawem procesu życiowego obejmującego okres czasu liczący mniej więcej dwa i pół wieku. Na pierwszym planie widać więc pewien rozwój w ramach historii religii, patrząc oczami wiary, jest to jednak punkt kulminacyjny historii zbawienia.

Tytuł: Wiara w zmartwychwstanie w Biblii
Autor: Franz Zeilinger
Wydawca: wydawnictwo WAM
ISBN: 9788375056044

Liczba stron: 248

Z przedmowy:
Książka ta jest przeznaczona dla studentów teologii oraz dla wszystkich ludzi pragnących zapoznać się z nadal mało znanym tematem powstania i rozwoju wiary w Zmartwychwstanie. Odwołując się do ważnych tekstów, występujących w późno powstałych księgach Starego Testamentu, książka prezentuje proces narastania oczekiwania na Zmartwychwstanie oraz etapy rozwoju wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa w Nowym Testamencie. Tematykę tę można poruszać tylko w oparciu o literackie świadectwa, w których znalazła wyraz istniejąca już wiara w Zmartwychwstanie. Biblijne teksty są więc wyrażonymi na piśmie „fragmentami” tego, w co wielu nieznanych ludzi wierzyło, na co miało nadzieję, co omawiało, nad czym dyskutowało i czego oczekiwało. Celem książki jest jednak ukazanie, że zrodzona we wczesnym judaizmie wiara w Zmartwychwstanie i wiara paschalna, podlegająca coraz intensywniejszej refleksji w pismach nowotestamentalnych, są przejawem procesu życiowego obejmującego okres czasu liczący mniej więcej dwa i pół wieku. Na pierwszym planie widać więc pewien rozwój w ramach historii religii, patrząc oczami wiary, jest to jednak punkt kulminacyjny historii zbawienia.

Przedstawiając to zagadnienie, starałem się pisać w sposób zrozumiały, chociaż użycie języka specjalistycznego egzegezy biblijnej było często nieodzowne. Kto nie czuje się na siłach, aby zgłębiać naukowe pojęcia i argumenty, może pominąć te rozważania i w wyjątkowym przypadku ograniczyć się do zapoznania się z podsumowaniem proponowanym na zakończenie każdego z rozdziałów. Dla czytelników posiadających znajomość biblijnego języka greckiego podawane są w książce oryginalne słowa i pojęcia w transkrypcji. Jeżeli książce tej w ostatecznym rozrachunku uda się wywołać u kogoś zdumienie nad „cudownymi drogami mądrości Bożej”, to osiągnie ona swój cel.

Franz Zeilinger
Graz, Wielkanoc 2008