WYDARZENIE // We Wrocławiu startuje Kongres Społeczny ESK 2016

Podczas Kongresu przedstawiciele elit umysłowych stawiać będą diagnozę współczesnej sytuacji cywilizacyjnej, a także zastanawiać się nad kierunkami jej dalszego rozwoju


Pod hasłem „Wartość kultury – kultura wartości“ startuje we Wrocławiu Kongres Społeczny ESK 2016. – Będzie on próbą zmierzenia się z pytaniem o własną tożsamość w kontekście współczesnych zmian cywilizacyjnych w naszej „globalnej wiosce” – mówi Grzegorz Górny, dyrektor programowy Kongresu

O idei Kongresu:
Podczas Kongresu przedstawiciele elit umysłowych, zarówno z Polski jak i z zagranicy, stawiać będą diagnozę współczesnej sytuacji cywilizacyjnej, a także zastanawiać się nad kierunkami jej dalszego rozwoju. Ich refleksja dotyczyć będzie głównie Polski, ale w szerokim kontekście geopolitycznym, kulturowym, religijnym Europy oraz świata.

Przedstawiając ideę Kongresu, Grzegorz Górny  w artykule wprowadzającym pisze m.in.: „Wielu współczesnych filozofów zauważa, że dzisiejsze czasy cechuje płynność, zmienność, względność. Olbrzymia grupa elit umysłowych świata zachodniego, zwłaszcza wpływowych środowisk akademickich, twierdzi, że jest to wręcz stan pożądany. W tej wizji nie ma prawd ostatecznych, lecz tylko zbiory opinii. Nie ma moralności absolutnej, a jedynie sytuacyjna. Nie ma mocnych tożsamości, lecz takie, które można dowolnie modelować, by „wymyślać siebie na nowo“. W takim ujęciu człowiek i społeczeństwo nie są bytami organicznymi, lecz mechanicznymi, które mogą być poddawane konstrukcji i rekonstrukcji. (…)

(...) Te wszystkie procesy społeczne wynikające ze zmian światopoglądowych powinny stać się przedmiotem refleksji, której często dzisiaj brakuje. Temu m.in. ma służyć wrocławski kongres „Wartość kultury – kultura wartości“. Będzie on próbą odpowiedzi na pytanie o rdzeń naszej tożsamości zbiorowej: o to, co jest w niej stałe, a co przygodne. Czy jest możliwe wymyślenie siebie na nowo, jak uważał Witold Gombrowicz? Czy możemy w imię modernizacji wyrzec się dużej części naszej tradycji, jak postuluje Maria Janion? W jakim kierunku przebiegają procesy cywilizacyjne i jakie zmiany w dłuższej perspektywie wymuszą one nas? Czy wykorzystując nasze opóźnienie wobec Zachodu, bogatsi o ich doświadczenie, jesteśmy w stanie uniknąć pułapek, w które oni wpadli? Jak w tej sytuacji pielęgnować i przenosić w kolejne pokolenia to, co stanowi o naszej tożsamości? A może nasza tożsamość nie jest już ważna?”

Prelegenci:
W Kongresie uczestniczyć będą wybitni humaniści – zarówno polscy jak i zagraniczni –  od lat uczestniczący w debacie publicznej o kształcie europejskiej kultury. Wśród nich znaleźli się m.in.:  Chantal Delsol z Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, historyk Csaba Kiss, Jarosław Hrycak z Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, Krzysztof Koehler, poeta i historyk literatury, reżyser Krzysztof Zanussi, Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, publicysta Igor Janke, Jacek Kopciński, historyk literatury i krytyk teatralny, prawnik i konstytucjonalista Andrzej Zoll. W kongresowych debatach udział wezmą też przedstawiciele Teologii Politycznej – Marek A. Cichocki oraz Dariusz Karłowicz.  

Gdzie i kiedy
Czas trwania: Kongres rozpoczyna się w piątek 25 XI i potrwa do niedzieli 27 listopada.
Miejsce spotkań: Wrocław – Centrum Historii Zajezdnia przy ul . Grabiszyńskiej 184

Strona Kongresu Społecznego ESK 2016

Lista prelegentów Kongresu

Program Kongresu

Centrum Historii Zajezdnia