Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Joseph Nye: Znaczenie soft power będzie rosło

Joseph Nye: Znaczenie soft power będzie rosło

Utrzymywanie otwartego i demokratycznego społeczeństwa przestrzegającego zasad prawa jest najlepszą drogą do zapewnienia soft power Polski – mówi Joseph S. Nye specjalnie dla „Teologii Politycznej Co Tydzień”: Polska soft power.

Marcin Pasierbski (Teologia Polityczna): Ranking firmy Portland Communications z 2016 roku, zatytułowany „Soft power 30” sklasyfikował Polskę na 23 miejscu pod względem jej soft power. Czy uważa Pan, że da się z dużą dokładnością zmierzyć potencjał soft power poszczególnych krajów?

Joseph Samuel Nye, amerykański politolog, który pojęcie soft power wprowadził do stosunków międzynarodowych: Na ile na tego typu klasyfikacjach można polegać? Nie ma wskaźnika idealnego i zawsze będziemy mieli w nich do czynienia z pewną dozą arbitralności. Biorąc powyższe pod uwagę, myślę, że klasyfikacja Portland „Soft Power 30” jest całkiem dobrą aproksymacją.

Czy sądzi Pan, że rola soft power w polityce międzynarodowej wzrośnie, utrzyma się na obecnym poziomie, czy może jej waga zmaleje?

Oba czynniki w polityce globalnej są ważne – zarówno hard power jak i soft power. Ich waga zmienia się w zależności od kontekstu sytuacyjnego. Ogólnie rzecz ujmując, w wieku informacyjnym w jakim żyjemy, spodziewać się można wzrostu znaczenia soft power.

Czy takie wydarzenia jak na przykład Brexit mają znaczący wpływ na soft power kraju, którego dotyczą, w tym wypadku Wielkiej Brytanii?

Sądzę, że Brexit szkodzi soft power Wielkiej Brytanii.

Chciałbym zapytać o Polskę. Jakie są Pańskim zdaniem mocne strony polskiej soft power?

Utrzymywanie otwartego i demokratycznego społeczeństwa przestrzegającego zasad prawa jest najlepszą drogą do zapewnienia soft power Polski.

Rozmawiał Marcin Pasierbski


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.