Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników konferencji „Europa – kryzys i nadzieja”

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników konferencji „Europa – kryzys i nadzieja”

W obliczu rozmaitych zagrożeń i rozbieżnych opinii powinniśmy dziś wrócić do korzeni i na nowo przemyśleć same podstawy procesu integracji. Uważam, że jej fundamentem jest dziedzictwo kulturowe, wywodzące się z religii chrześcijańskiej oraz dorobku starożytnej Grecji i Rzymu – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji „Europa – kryzys i nadzieja”. List odczytał minister prof. Krzysztof Szczerski

Warszawa, 10 października 2017 roku

Organizatorzy i Uczestnicy
międzynarodowej konferencji naukowej
„Europa – kryzys i nadzieja”
na Zamku Królewskim w Warszawie

Eminencjo Księże Kardynale!
Ekscelencje Księża Biskupi!
Wszyscy Dostojni Goście, Panie i Panowie!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na Zamek Królewski w Warszawie z okazji konferencji „Europa – kryzys i nadzieja”. Bardzo się cieszę, że w trakcie dzisiejszych obrad postanowili Państwo podjąć refleksję nad źródłami jedności Starego Kontynentu. Uważam bowiem, że kryzys, który niewątpliwie dotknął teraz naszą wspólnotę, budząc wśród tworzących ją narodów poważne obawy o przyszłość, stanowi też niepowtarzalną szansę na odnowienie łączących nas, Europejczyków, więzi. I głęboko wierzę, że przezwyciężywszy go, wyjdziemy zeń jeszcze silniejsi, bardziej zjednoczeni i pełni nowej energii, tak potrzebnej na dalszą wspólną drogę przez dzieje.

W moim przekonaniu, w obliczu rozmaitych zagrożeń i rozbieżnych opinii powinniśmy dziś wrócić do korzeni i na nowo przemyśleć same podstawy procesu integracji. Uważam, że jej fundamentem jest dziedzictwo kulturowe, wywodzące się z religii chrześcijańskiej oraz dorobku starożytnej Grecji i Rzymu. Na tych filarach opiera się nasza europejska tożsamość, którą poszczególne narody rozwijają we właściwy sobie sposób, ale której rdzeń pozostaje wspólny dla wszystkich. Z tych źródeł wypływa także wspólna aksjologia i zbudowane na niej systemy prawne i polityczne państw członkowskich Unii Europejskiej, a także innych,
które nie przynależą do naszego kręgu cywilizacyjnego.

Sądzę, że kryzys jedności Europy nie ma wyłącznie charakteru instytucjonalnego i same reformy obowiązujących traktatów i procedur, których konieczność słusznie często się podnosi, nie stanowią nań właściwej, wystarczającej i powszechnie oczekiwanej odpowiedzi. Aby pokonać obecne trudności, aby nadal umacniać się i rozwijać, wspólnota europejska i tworzące ją narody muszą przede wszystkim zdecydować, czym chcą być; jakim celom, ideom i wartościom pragną służyć. Kwestie te rozważane są aktualnie na wielu forach międzynarodowych i z serca życzę, aby również Państwa obrady wniosły do toczącej się debaty wiele ważkich obserwacji i inspirujących myśli. Liczę, że ta konferencja przybliży nas do odpowiedzi na postawione pytania.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Przeczytaj list Premier Beaty Szydło do uczestników Konferencji "Europa - kryzys i nadzieja"

Relacja z pierwszej części konferencji

Obejrzyj wideo z konferencji


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.