Ordery Polonia Restituta przyznane

Wśród odznaczonych znalazł się także Dariusz Karłowicz – prezes Fundacji Świętego Mikołaja, a także jeden z założycieli Teologii Politycznej.

15 września 2011 r. o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom organizacji pozarządowych, osobom zasłużonym w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

Wśród odznaczonych znalazł się także Dariusz Karłowicz – prezes Fundacji Świętego Mikołaja, a także jeden z założycieli Teologii Politycznej.

Oto pełna lista osób odznaczonych przez Prezydenta RP

 

Jak szacuje stowarzyszenie Klon / Jawor w raporcie: „Polskie organizacje pozarządowe 2010” [1]:  w 2010 roku w Polsce zarejestrowanych było 12 tys. fundacji i 71 tys. stowarzyszeń.

Po przełomie 1989 roku można było zaobserwować wzrost liczby stowarzyszeń, który utrzymuje się na stałym poziomie. Początek XXI wieku przyniósł boom na organizowanie się i osiągnął apogeum – w całej Polsce zarejestrowano blisko 6 tys. stowarzyszeń, w tym czasie było działało ok. 400 zarejestrowanych Fundacji. Obecnie, w całym kraju rejestruje się rocznie średnio ok. 4 tys. nowych stowarzyszeń i niemal 1 tys. fundacji.

Charakterystyką polskich organizacji pozarządowych jest praca społeczna ich członków. Połowie organizacji pomagają wolontariusze, a co czwartej udaje się zatrudnić stałych pracowników.

Jak pokazują badania większość Polaków ma styczność z działaniami polskich NGO, a tylko 16% twierdziło, że nie słyszało o ich działaniach. Najczęściej jednak są to jednorazowe akcje,  jak na przykład Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji Świętego Mikołaja, a także zapoznania się z naszymi programami i projektami, wśród których znajduje się Teologia Polityczna. Dzisiejsze święto daje kolejną motywację do dalszej pomocy i wierności przesłaniu naszego Patrona – Biskupa Świętego Mikołaja z Miry.

 

[1] Wszystkie dane zaczerpnięte z : „Polskie organizacje pozarządowe 2010” (red. Jadwiga Przewłocka), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2011

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.