Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Rémi Brague, Europa, droga rzymska

Rémi Brague, Europa, droga rzymska

Europa, droga rzymska

Rémi Brague


Tłumaczenie: Wiktor Dłuski

Redakcja: Katarzyna Węglarczyk

s. 240

Cena: 39 zł

Kup w internetowej księgarni Teologii Politycznej – kliknij!

Francuskim wydawcą
i właścicielem praw do książki jest Fleurus Editions.

Zasadniczym przedmiotem rozważań książki Rémiego Brague'a jest tożsamość Europy. Niemal od początku badań nad tym zagadnieniem różni autorzy wskazywali na dwa źródła kultury Europy - greckie i żydowskie. Stąd wzięło się popularne wśród historyków z epoki Oświecenia i romantyków słynne przeciwstawienie: Ateny i Jerozolima. Rémi Brague podejmuje w nowy sposób problem tożsamości, stawiając pytanie o „drogę rzymską”, o łacińskość Europy. Stara się odpowiedzieć na pytanie o właściwość Europy. Jest nią – jego zdaniem - przyswajanie sobie tego, co jest jej obce. Europa bowiem historycznie, filozoficznie czerpie ze źródeł bijących poza nią. Zapożyczając z innych cywilizacji, droga rzymska dokonała założycielskiej syntezy pierwszej jedności kulturowej, która stała się pierwszym obszarem europejskim.

Recenzje:

„Zadanie kulturowe, które oczekuje dziś Europę, mogłoby więc polegać na tym, by stać się powtórnie […] rzymską”. Tak brzmi ostatnie zdanie tej książki o źródłach europejskiej kultury, pióra wybitnego historyka idei i cywilizacji, historyka chrześcijaństwa, islamu i starożytności. Rémi Brague, zastanawiając się nad źródłami cywilizacji europejskiej i nad niezwykłym sposobem, w jaki Europa umiała czerpać z obcych źródeł i je sobie przyswajać, do Aten i Jerozolimy dodaje Rzym. A raczej: proponuje Rzym jako model kształtowania się europejskiej kultury, który Ateny i Jerozolimę łączy. „Rzymskość” Europy polega nie tylko na przyswajaniu sobie obcych źródeł, lecz także na świadomości, że jej tożsamość właśnie przez to zapożyczanie została ukształtowana. Książka niezwykle bogata, głęboka, uczona, zastanawiająca i pasjonująca.

Agnieszka Kołakowska

Rémi Brague pokazuje, że Europa budowała swoją tożsamość przez zderzenie z odmiennością otoczenia i z własną złożonością. Bez prób zredukowania tej ostatniej. Jest to moim zdaniem mocny głos przeciwko federalistycznej, ujednoliconejwizji Unii Europejskiej.

J
adwiga Staniszkis


O autorze:


Rémi Brague (ur. 1947), pisarz, filozof, profesor na Sorbonie oraz na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, to jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych myślicieli europejskich. Jego książki, w tym przetłumaczona właśnie na język polski Europe, la voie romaine oraz La loi de Dieu: Histoire philosophique d'une alliance, otwarły na nowo dyskusję na temat łacińskich źródeł Europy.

Zobacz Spis treści

Przeczytaj fragment książki

Kup książkę w księgarni TP (kliknij)

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.