Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Przystanek Niepodległość” – świętuj Dzień Niepodległości z Muzeum Historii Polski!

„Przystanek Niepodległość” – świętuj Dzień Niepodległości z Muzeum Historii Polski!

Muzeum Historii Polski zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości w Warszawie w ramach cyklicznego wydarzenia „Przystanek Niepodległość”. Główną atrakcją będzie interaktywna gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości”. Muzeum z okazji rocznicy niepodległości przygotowuje także nowe książki m.in. album wraz ze zbiorem esejów na temat II RP. Zachęcamy do zapoznania się z programem obchodów.

Gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości”

Oparta na konstrukcji labiryntu gra będzie obejmować najważniejsze wydarzenia z historii Polski okresu zaborów i walki o niepodległość. Fabuła gry pozwoli uczestnikom na udział w takich wydarzeniach, jak: powstanie listopadowe, powstanie styczniowe czy I wojna światowa. Gracze zmierzą się z problemami i dylematami przed jakimi stawali Polacy żyjący pod zaborami, a także Ci, którzy zmuszeni byli emigrować. Finałem interaktywnej ekspozycji będzie przestrzeń poświęcona budowaniu nowego państwa, prezentująca problemy i wyzwania odrodzonego państwa. Konstrukcja gry będzie wykorzystywać elementy wystawiennicze, aktywności analogowe oraz multimedia. Gra przeznaczona jest dla wszystkich – zarówno dla dzieci (w wieku szkolnym) i młodzieży, jak i dorosłych. Gra dostosowana jest dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Gra będzie miała miejsce w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. W okresie 7-9 listopada gra będzie dostępna jedynie dla grup szkolnych – edukatorzy Muzeum Historii Polski będą prowadzić w pawilonie lekcje muzealne. W weekend 10-11 listopada „Labirynt” będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny).

Książka „Oblicza Niepodległej”

Muzeum Historii Polski oddaje do rąk czytelników książkę „Oblicza Niepodległej” – zbiór dziewięciu tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej. Jej premiera odbędzie się 7 listopada o godzinie 18:30 w pawilonie na Placu Teatralnym. Premierze towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem: prof. Antoniego Dudkaprof. Michała Kopczyńskiegodr. hab. Pawła Skibińskiego, red. Mikołaja Mirowskiego. ci znawcy epoki w przystępny sposób opisali m.in. życie gospodarcze dwudziestolecia międzywojennego, ówczesne stosunki społeczne, w tym relacje z mniejszościami narodowymi, zagadnienia związane ze scalaniem systemu prawnego, a także nurty w sztukach plastycznych. Ważnym dopełnieniem tekstu są archiwalne ilustracje – zdjęcia postaci i miejsc powszechnie kojarzonych z epoką II Rzeczypospolitej, ale też mniej znanych lub zupełnie zapomnianych. Niektóre fotografie przedstawiają unikatowe eksponaty z powstającej kolekcji Muzeum Historii Polski. 

„Jesteśmy”

Jak co roku Przystankowi będzie towarzyszyć bezpłatna jednodniówka „Jesteśmy”, której tematem przewodnim będą kobiety niepodległości. Celem publikacji jest ukazanie udziału kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów i podczas I wojny światowej oraz powiązanie tej problematyki z szeroko rozumianą emancypacją kobiet na ziemiach polskich, a szczególnie ich walką o prawa wyborcze. Gazeta prezentuje sylwetki kobiet, które odegrały rolę w historii tworzenia się polskiego narodu i tożsamości oraz działały w różnych dziedzinach: polityce, nauce, edukacji, kulturze, gospodarce i wojskowości.

Muzeum przygotowuje także publikację w formie gazety, która zawierać będzie informacje o akcji „Małe Wielkie Historie” – zbiórce pamiątek do kolekcji Muzeum Historii Polski oraz o powstającym na Cytadeli Warszawskiej budynku stałej siedziby Muzeum Historii Polski.

Więcej informacji na stronie internetowej „Przystanku Niepodległość”.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.