Tomasz Herbich o Voegelinie w „Rozpruwaczu kulturalnym”

29af9f0d4c5ae5c5fcc3a0d6732b083e

We wtorek, 31 lipca w audycji Jakuba Moroza „Rozpruwacz kulturalny” na antenie Polskiego Radia 24 gościł Tomasz Herbich, redaktor prowadzący wydanego przez Teologię Polityczną sześciotomowego dzieła Erika Voegelina „Porządek i historia”, który opowiedział słuchaczom o życiu i dorobku jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku.

Red. Moroz rozpoczął od pytania, w jakim stopniu sylwetka intelektualna Voegelina ukształtowana była przez życiowe doświadczenia i wydarzenia historyczne, których był świadkiem, jako emigrant z zaanektowanej przez Trzecią Rzeszę Austrii. – Zdecydowanie można dzieło Voegelina uznać za rezultat przepracowania doświadczeń, kataklizmów które spotkały w XX wieku Europę – odpowiedział red. Herbich. – Voegelin, który swoją emigrację uzasadniał niemożliwością uprawiania pracy intelektualnej w warunkach państwa o ideologicznych podstawach, poświęcił w latach 40. i 50. wiele uwagi właśnie zagadnieniu ideologii – uzupełnił.

O perspektywie, którą przyjął Voegelin przy badaniu myśli nowoczesnej i kategorii gnozy: – Voegelin jest jednym z tych myślicieli, którzy ujmują ideologie nowożytne, nie tylko takie jak komunizm czy nazizm, ale także tendencje progresywistyczne na gruncie liberalizmu, właśnie w kategoriach zsekularyzowanych millenaryzmów. Czynią Królestwo Boże na ziemi nie przedmiotem oczekiwania na interwencję transcendentną, ale przedmiotem czegoś, co my mamy sobie sami na świecie zrobić.

Voegelin w sposób radykalny przewartościowuje również nasze rozumienie Oświecenia: – Musimy pamiętać, że Voegelin odkrywa głębokie podstawy ludzkiego rozumienia własnego miejsca w świecie i porządku tego świata, w refleksji, która trwa nie od setek, ale od tysięcy lat. Problem z Oświeceniem jest taki, że ono spłaszcza tę perspektywę. – wyjaśnił Herbich.

– Recepcja Voegelina jest utrudniona przez to, że nie mieści się on w tendencjach metodologicznych swojej epoki. Jest jednak ważnym myślicielem dla nas, bo pokazuje, że z każdej aporii nowożytnego humanizmu jest jakieś wyjście, prowadzące niekoniecznie w stronę jakiejś filozofii posthumanistycznej, ale myślenia, które będzie kontynuowało tradycje klasyczne w kontekście współczesnych problemów – powiedział na zakończenie audycji redaktor Teologii Politycznej. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji na stronie Polskiego Radia.

Kup książki z cyklu „Porządek i historia” Voegelina w naszej księgarni internetowej.

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Zobacz również

Autorzy
Teologii Politycznej

Sprawdź autorów Teologii Politycznej i zapoznaj się z ich artykułami.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.