Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O Brexicie, wakacyjnym wypoczynku Polaków oraz politycznej roli mediów społecznościowych

O Brexicie, wakacyjnym wypoczynku Polaków oraz politycznej roli mediów społecznościowych

W minioną niedzielę na antenie TVP Kultura ukazał się kolejny odcinek programu Trzeci Punkt Widzenia. Głównym tematem rozważań Dariusza Karłowicza, Dariusza Gawina oraz Marka A. Cichockiego była sytuacja po Brexicie, a także konsekwencje tego wydarzenia dla Europy

Punktem wyjścia do rozważań na temat Brexitu było przedstawienie stosunku elit Europejskich na to wydarzenie. Profesor Marek A Cichocki mówił, że przyczyną reakcji jakie nastąpiły po Brexicie jest lęk przed powrotem totalitaryzmów, a w szczególności nacjonalizmu. Był to jednak tylko punkt wyjścia do dyskusji filozofów.

Dariusz Gawin zwrócił uwagę, że cała idea Zjednoczonej Europy została oparta na założeniach, że lud dostawał dobrobyt i bezpieczeństwa a arystokraci dostawali stabilność oraz kontrolę nad tym systemem. Zgodził się z tym Marek A Cichocki, zadając jednocześnie pytanie – „skoro przez tyle lat to funkcjonowało to dlaczego teraz się zaciera, dlaczego teraz się to rozpada?" Dariusz Karłowicz wskazał dwie przyczyny takiego biegu historii, pierwszym był brak umiaru czyli dezintegracja podstawowych wartości w państwie jakimi są naród rodzina i religia, drugim powodem był brak kontroli nad arystokracją - „dzisiejszymi elitami europejskimi które zaczęły potwornieć".

Drugim zagadnieniem poruszonym w programie był sposób spędzania przez Polaków wakacji, a w zasadzie odniesienie się do negatywnych komentarzy części środowisk medialnych co do tego jak Polacy spędzają swój wolny czas nad morzem. Dariusz Gawin przedstawił zarys problemu który został opisany przez tygodnik Newsweek: „Najechało mnóstwo polskiego ludu który postanowił wydać pieniądze z 500+ i zaszaleć we Władysławowie". Dariusz Karłowicz przyczynę takiego podejścia widział w narastającym kryzysie kulturowym który można zaobserwować na całym świecie. Wątek podjął prof. Marek A. Cichocki mówiąc, że „jest to konflikt społeczny, konflikt między ludem jako klasą społeczną który obserwujemy na całym świecie". Jako przykłady podał ludność głosującą za Brexitem, ludzi głosujących za Donaldem Trumpem, a w Polsce polegającym na atakowaniu establishmentu. Podsumowując wątek uczestnicy zgodzili się co do tego, że problemem dla elit wcale nie jest – „jarmarczny sposób spędzania wakacji przez Polaków, tylko zmiana tendencji w których to lewica straciła kontrolę nad ludem pracującym na rzecz prawicy".

Ostatnim punktem programu była próba pokazania zmian jakie nastąpiły w polityce za sprawą mediów społecznościowych. Dariusz Gawin pokazał jak na przestrzeni czasu zmienił się kontakt wyborców z politykami, od czasów gdy jedynym narzędziem przekazu było radio po dzisiejsze czasy gdy poprzez smartfony obywatele pozostają pod wpływem wiadomości politycznych praktycznie przez całą dobę. 

Relację opracował Przemysław Koźmiński

Link do programu na antenie TVP Kultura


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.