Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O spotkaniu w Ventotene, francuskim zakazie noszenia burkini oraz wspomnienie Ernsta Noltego

O spotkaniu w Ventotene, francuskim zakazie noszenia burkini oraz wspomnienie Ernsta Noltego

W pierwszym po wakacjach odcinku Trzeciego Punktu Widzenia trzej filozofowie – Dariusz Gawin, Marek A. Cichocki oraz Dariusz Karłowicz – rozmawiali m.in o perspektywach Unii Europejskiej po brytyjskim referendum

Punktem wyjścia do rozważań na temat konsekwencji Brexitu było zaakcentowanie szczególnego miejsca, w którym 22 sierpnia spotkali się przywódcy trzech państw przodujących w unii europejskiej (Francji Włoch oraz Niemiec). Dariusz Gawin zwraca uwagę, że wybór Ventotene nie jest przypadkowy ponieważ jest to miejsce w którym powstał manifest Spinellego, "manifest szczególny, dlatego, że ten manifest jest aktem szczególnej wiary w to, że źródłem wszystkich nieszczęść Europy jest państwo narodowe." Myśl tę podjął Marek A. Cichocki podkreślając absurd jakim jest wyciąganie postaci Spinellego w momencie gdy to, co właśnie obserwujemy w Europie jest pragnienie wielu Europejczyków powrotu do państwa narodowego. Rozmówcy zgodzili się,że obecne elity europejskie znalazły się w pewnym potrzasku, który zablokował możliwość wyjścia z obecnego kryzysu. – Wszystko kojarzy im się zero-jedynkowo, albo jest kosmopolityzm albo jest nacjonalizm i faszyzm, a tak naprawdę nie mają propozycji dla klasy średniej – podsumował  Dariusz Gawin.

W drugiej części programu rozmówcy skupili się na przepisanych wprowadzonych ostatnio na francuskich plażach, które przewidują kary dla osób noszących burkini. Marek Cichocki skomentował ten fakt mówiąc "skoro w Nicei terroryści uderzyli w uświęcony symbol republiki to teraz republika uderza  w symbol islamu". I jak przekonywał, ten gest jest symbolicznym wypowiedzeniem wojny islamowi przez prezydenta Hollanda.

Uczestnicy rozmowy byli w tej sprawie zgodni. Dariusz Karłowicz zauważył, że to nie tylko wypowiedzenie wojny jednej konkretnej religii, ale też potwierdzeniem wizji Huntingtona, który już 20 lat temu przewidywał nadchodzący konflikt cywilizacyjny. – Tylko jak wpisać ten typ rozwiązań w ideały: wolności, równości, braterstwa ba zwykłego prawa? - pytał Karłowicz. Według Dariusza Gawina który odniósł się do tej kwestii, sytuacja jest niezwykle niebezpieczna, gdyż zakłada stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i zrównywanie wszystkich muzułmanów z terrorystami. – Śmieszny spór o muzułmańskie burkini staje się sporem egzystencjonalnym, wskazuje nowy kierunek w którym podąża Francja, a który rykoszetem może sie odbić na chrześcijaństwie – mówił Gawin.

Trzeci rozdział programu został poświęcony Ernstowi Nolte, niemieckiemu historykowi, badaczowi totalitaryzmów XX wieku i autorowi tezy o związkach przyczynowych nazizmu ze stalinizmem. Rozmowa zogniskowała się wokół pytania – kogo w dzisiejszych czasach można nazwać „wielkim historykiem”. Według interpretacji prof. Marka A. Cichockiego jest nim ktoś kto „jest w stanie zapanować nad wyobraźnią historyczną własnej wspólnoty politycznej, i  jest w stanie zbudować wielka historyczną narrację która porusza jego obywateli”. – W tym sensie myślę, że Ernst Nolte był wielkim historykiem – podsumował prof. Cichocki.

Audycję można zobaczyć wchodząc na stronę TVP

Relację opracował Przemysław Koźmiński


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.