Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

"Wieczór z Książką" ks. prof. Jacka Grzybowskiego - FOTORELACJA

"Wieczór z Książką" ks. prof. Jacka Grzybowskiego - FOTORELACJA

Czterech wybitnych filozofów spotkało się aby dyskutować o książce "Uciec z krainy zapomnienia" autorstwa ks. prof. Jacka Grzybowskiego

Otwierając spotkanie i wprowadzając do dyskusji Dariusz Karłowicz, będący gospodarzem wieczoru, nawiązał do okładki książki. Został na niej wykorzystany obraz belgijskiego artysty Rene Magritte’a „zamek w Pirenejach”. –  Nic lepiej od tej ilustracji nie oddaje w wielkim skrócie wagi i sensu tej bardzo intrygującej pozycji – mówił Karłowicz. – Książka „Uciec z krainy zapomnienia” poszukuje fundamentów w świecie, który ogłosił stan nieważkości i ta właśnie próba budowania na skale w świecie, gdzie trudne jest do ustalenia położenie góry i dołu, stron i kierunków. Takie budowanie jest bardzo trudnym przedsięwzięciem – wskazał gospodarz spotkania.


Okładka okazała się niezwykle nośnym tematem. W półtoragodzinnej dyskusji kilkakrotnie nawiązywali do niej wszyscy rozmówcy. Wśród nich także autor książki, który przyznał, że zaproponowany przez wydawcę pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. – Ta okładka rzeczywiście wyraża to o czym mówi książka. Jest niezwykle silna i metaforyczna. Pokazuje, że szukamy skały, ale jesteśmy gdzieś zawieszeni, w jakieś przestrzeni – mówił ks. prof. Jacek Grzybowski.

Pytany o kulisy powstania książki stwierdził: – Moim pragnieniem było pokazanie, że to idee zmieniają świat. Co więcej, że są to idee wyrażane przez pojedyncze osoby, a nie przez grupy, nie przez masy. Tylko przez pojedynczych myślicieli, prawdziwych gigantów myśli, niezależnie czy ich oceniamy pozytywnie czy negatywnie – mówił w trakcie rozmowy autor „Uciec z krainy zapomnienia”.

Ks. prof. Grzybowski przyznał, że bliska mu jest sentencja, iż „piórem można zdziałać więcej niż mieczem”. – Gdybym sądził inaczej, pewnie zająłbym się zarządzaniem lub marketingiem – ironizował. Nie krył jednak, że praca nad słowem jest dla niego ogromnym wyzwaniem. – Przekaz idei wymaga refleksji, koncentracji i zatrzymania się. Dzisiaj jest to bardzo trudne – mówił dodając: „żyjemy w chwilowym świecie migawek z Facebooka, Twittera czy Instagrama”.

Właśnie ten ostatni serwis – jego zdaniem – jest najlepszym odbiciem tego co się dzieje w kulturze. – To tylko obraz. Nie trzeba właściwie niczego więcej. Nie musisz trudzić się nad słowem, nie musisz nawet wstawiać drobnych komentarzy. Wstawiasz tylko obraz i emotikony. I to zastępuje całą treść – wskazywał Grzybowski. – Nic więc dziwnego, że w takim świecie, ważne dla nas treści kulturowe zostają gdzieś głęboko ukryte – kontynuował.

Na pytanie czy można odwrócić ten trend, autor przyznał, że trudno mu jednoznacznie odpowiedzieć. – Chciałbym jednak przez wydanie tej książki zabrać głos w debacie o tym skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy – podsumował.

O tym, co inni rozmówcy sądzą o książce, współczesnej cywilizacji i stanie filozofii można dowiedzieć się oglądając pełny zapis wideo tej fascynującej debaty, którą zarejestrował i udostępnił serwis Blogpress.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania. Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości ich autora - Olgierda Ławrynowicza.

Patronami medialnymi książki są:
Telewizja Republika;
Tygodnik "Idziemy";
Kwartalnik "Pressje";
Kwartalnik "Fronda Lux";
Portal Rebelya.pl.

Książkę można kupić pod tym linkiem


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.