front21.11.17

Zostań wydawcą bestsellera o sile czystego dynamitu!

Wydaj z nami bestseller odsłaniający kulisy polityki Angeli Merkel. "Political non-fiction thriller" The Guardian. "Alexander's book is pure dynamite" The European. "Brilliantly written, it reads like a detective story" Deutsche Welle

Zebraliśmy
8970 zł
Potrzebujemy
10000 zł
Zbiórka zakończona
90%
Wsparło 92 osób
Wpłać on-line >>

Wydaniem książki „Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniuRobina Alexandra, Teologia Polityczna inauguruje nową serię wydawniczą „Wydarzenia i komentarze”. Z Państwa pomocą książkę chcielibyśmy wydać na początku grudnia.

Robin Alexander, niemiecki dziennikarz Die Welt, rekonstruuje z ogromną precyzją i bez politycznej poprawności decyzję podjętą na najwyższym szczeblu niemieckiej polityki dotyczącą wpuszczenia uchodźców, która na lata zmieni oblicze całej Europy.


Przeczytaj recenzje książki w: * Financial Times The Guardian Reuters *

„A political non-fiction thriller.” The Guardian 

„Książka Robina Alexandera to czysty dynamit.” The European 

„Wyjątkowe, niezwykle rzetelne dziennikarstwo. Genialnie napisana, czyta się niczym powieść detektywistyczną.” Deutsche Welle

„Ta historia nigdy dotąd nie była tak dokładnie opowiedziana. Książka jest wypełniona fascynującymi szczegółami.” Der Spiegel

„Zapierający dech w piersiach raport z samego środka władzy. Polityczny kryminał strona po stronie.” ZDF


Przeczytaj fragment książki.

W słowie do polskiego czytelnika Autor pisze tak:

Decyzja Angeli Merkel o otwarciu niemieckiej granicy dla uchodźców we wrześniu 2015 roku zapoczątkowała nowy rozdział w historii Europy. W ciągu następnych sześciu miesięcy więcej niż milion uchodźców z Syrii oraz innych państw przekroczyło granice Europy Środkowej. Decyzja ta wpłynęła na kształt całego kontynentu – zwłaszcza Polski.

22 września, ministrowie spraw wewnętrznych z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej spierali się za zamkniętymi drzwiami w Brukseli na temat przymusowej relokacji uchodźców. Rozwiązanie to zostało zaplanowane przez najwyższych dygnitarzy unijnych, a wdrożone przy pomocy nacisku Niemiec.

Według tego systemu, każdy członek Unii Europejskiej byłby zobligowany do przyjęcia z góry narzuconej kwoty uchodźców. Zwyczajem jest, że tak ważne decyzje są podejmowane nieanonimowo. Jednak kiedy ministrowie nie mogli dojść do porozumienia, Angela Merkel zdecydowała to, czego jeszcze nikt w Europie nie zrobił, na tak zwaną w brukselskiej terminologii „opcję nuklearną”. Przydział uchodźców został przegłosowany większością kwalifikowaną.

Nie mogło udać się to bez udziału Polski. Bez polskiego głosu Niemcy nie osiągnęłyby wymaganej większości 74% członków rady. Ogromny nacisk ze strony europejskich dygnitarzy spadł na niedoświadczoną minister spraw wewnętrznych Polski Teresę Piotrowską – teologa z wykształcenia, która sprawowała swój urząd od kilku tygodni. Piotrowska został w końcu zmuszona do poparcia całej procedury, co w brukselskiej nomenklaturze zwie się procedurą konfesjonału. W praktyce oznaczało to, że w czasie negocjacji musiała wiele razy spotykać się z przewodniczącym i samodzielnie prowadzić rozmowy.

Ostatecznie, bez pomocy Polski Niemcy nie mogłyby użyć „opcji nuklearnej”. Przymusowy mechanizm relokacji stał się faktem. Jednak nigdy nie doszedł on do skutku. Jak dotychczas, mniej niż 10% uchodźców zostało przydzielonych w ramach mechanizmu relokacyjnego na całym kontynencie.

Stąd też Angela Merkel potrzebowała innego rozwiązania: układu z Recepem Tayyip Erdoganem. Ten turecki prezydent, który powstrzymuje napływ uchodźców, za co Europa sowicie płaci, zgodził się również na przyśpieszenie negocjacji odnośnie tureckiego członkostwa w Unii.

Książka ta jest szczegółowym raportem o polityce Angeli Merkel wobec kryzysu uchodźczego. Materiały do książki były zbierane w wielu europejskich krajach. W Niemczech książka ta stała się bestsellerem i otrzymała wiele międzynarodowych nagród.

Książka ta pomimo, że wydana wiosną tego roku odbiła się już szerokim echem w światowych mediach komentujących kryzys uchodźczy, a w Niemczech sprzedała się w ciągu kilku miesięcy w nakładzie 60 000 egzemplarzy i osiągnęła status bestselleru.


Każda osoba, która wesprze wydanie książki, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach publikacji (chyba że zadeklaruje chęć pozostania anonimowym darczyńcą). Każdy, kto dokona wpłaty z dopiskiem „Merkel” w wysokości co najmniej 65 zł, otrzyma publikację gratis zaraz po jej wydaniu. Darczyńcy, którzy przekażą darowiznę w wysokości 1000 zł lub więcej, otrzymają także specjalne podziękowania na stronie redakcyjnej i imienne podziękowania podczas uroczystej premiery.

Darowizny na wydanie książki można przekazać także tradycyjnie wpłacając wybraną kwotę na konto wydawcy:
Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „Merkel”.

Konto bankowe dla przelewów zagranicznych:
Fundacja Świętego Mikołaja, nazwa banku: PKO PB, SWIFT: BPKOPLPW
Numer konta IBAN:  PL18 1440 1387 0000 0000 1092 6483 z dopiskiem „Merkel”.


Książkę oddajemy do druku w poniedziałek 27 listopada. Wpłaty dokonane tradycyjnym przelewem na konto bankowe w ostatnim dniu zbiórki (24 listopada) zostaną zaksięgowane na koncie wydawcy w poniedziałek, 27 listopada do godziny 12.00. Darczyńcy, którzy dokonali wpłat zaksięgowanych do poniedziałku, godz. 12.00 zostaną uwzględnieni w publikacji. Po tym terminie, ze względu na oddanie książki do druku, nie będziemy w stanie umieścić w książce darczyńców, których wpłaty nie zaksięgują się na koncie Fundacji do tego czasu.

 

150

Podaj kwotę