Namalować katolicyzm od nowa: Parlin

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%
Brakuje

„Konieczne są zamówienia, mecenat! Sztuki bez zamówień nie było i nie będzie. (…) Czy nie do pomyślenia jest, żeby Polski Kościół organizował wystawy, konkursy, wspierał produkcje filmowe i teatralne, pomagał ludziom pióra? Jeśli się tak nie stanie, jedyną sztuką odnoszącą się do chrześcijaństwa będzie sztuka z chrześcijaństwem walcząca. Czy jej językiem i obrazami zdołamy sobie i naszym dzieciom opowiedzieć historię wcielenia, śmierci i Zmartwychwstania?” – Dariusz Karłowicz

 

 

Parlin to niewielka, licząca niespełna 500 mieszkańców wieś w województwie kujawsko-pomorskim, niegdyś własność kapituły katedralnej gnieźnieńskiej. Wyjątkową czyni ją XVII-wieczna perła architektury drewnianej – kościół św. Wawrzyńca. Z inicjatywy księdza proboszcza Mirosława Kaczmarka, rozpoczął się proces odnowy malarskiego wystroju prezbiterium kościoła. Utworzą go trzy obrazy autorstwa krakowskiej artystki Beaty Stankiewicz.

 

To duży krok w drodze do realizacji jednego z celów tworzonego przez Teologię Polityczną i Instytut Kultury Św. Jana Pawła II projektu „Namalować katolicyzm od nowa” – przywrócenia praktyki zamówień na nową sztukę sakralną ze strony polskich parafii. Malowniczo położony i niezwykle urokliwy kościół z długą historią, ma szansę stać się ważnym miejscem na mapie polskiej sztuki. Odnowa jest zgodna z zaleceniami archidiecezjalnego konserwatora zabytków, a obecność na odsłonięciu pierwszego z trzech obrazów potwierdził prymas Polski, abp Wojciech Polak. Aby projekt został przeprowadzony w całości niezbędne jest jednak wsparcie ze strony osób, którym na sercu leży kondycja chrześcijańskiej kultury.

 

Mecenasem tego projektu może zostać każdy. Jest to prawdopodobnie pierwsza ogólnopolska zbiórka, której celem jest finansowanie współczesnej sztuki sakralnej. Każdy z naszych Darczyńców ma szansę przyłożyć rękę do pionierskiego dzieła, które w zamierzeniu ma stać się częścią większego procesu, który zainaugurowaliśmy zeszłoroczną wystawą 10 obrazów Miłosierdzia Bożego według wytycznych św. s. Faustyny Kowalskiej. Wierzymy, że wspólnie z Państwem możemy naprawdę „Namalować katolicyzm od nowa”.

 

Wywiad z Beatą Stankiewicz „Kiedy farba staje się ciałem” [CZYTAJ]

 

Wywiad z Juliuszem Gałkowskim "Malarstwo Beaty Stankiewicz otwiera na Tajemnicę" [CZYTAJ]

 

Wywiad z proboszczem parafii w Parlinie, ks. Mirosławem Kaczmarkiem „Obraz w kościele jest jak drzwi, przez które wchodzi się dalej” [CZYTAJ]

 

Homilia Prymasa Polski po poświęceniu obrazu w Parlinie [CZYTAJ]

 

Relacja z uroczystości odsłonięcia i poświęcenia obrazu [ZOBACZ]

 

 Zobacz film o projekcie [OBEJRZYJ]

 

matka

 

 

„Kiedy zobaczyłem relację z wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego w ramach projektu «Namalować katolicyzm od nowa» moje serce zabiło mocniej i pomyślałem – to jest to! Skontaktowałem się z Dariuszem Karłowiczem, pomysłodawcą projektu. Przyjechał, zobaczył nasz kościół i podjęliśmy współpracę. Akurat przymierzałem się do wymiany obrazów ołtarza głównego. Zabytkowy obraz Madonny z Dzieciątkiem z pierwotnego wystroju kościoła został skradziony jeszcze w latach 90., a obraz Jezusa Miłosiernego mamy tylko w formie wydruku. Diecezjalny konserwator zabytków zachęcał mnie do zmiany. Zawsze czułem, że to ma wielkie znaczenie, w jakich warunkach odprawiamy Liturgię. Warto, aby właśnie w takim starym kościele, gdzie całe wieki ludzie przychodzili na modlitwę, odnawiali i odbudowywali ten kościół ze zgliszczy, ponownie wybrzmiał głos współczesności. Jak za sto lat ktoś odwiedzi nasz kościół, zobaczy ten dialog epok”

 

- ks. Mirosław Kaczmarek, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Parlinie

 

 

Pomóż nam odnowić dekorację malarską kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie:

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na stronie zbiórki oraz w jej podsumowaniu

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 100 złotych otrzyma pamiątkową kartkę z wydrukiem jednego z obrazów wraz z podziękowaniem i znajdzie się w gronie mecenasów na stronach powiązanych z projektem.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę wysokości min. 1000 złotych otrzyma pamiątkową kartkę z wydrukiem jednego z obrazów oraz pakiet „Namalować katolicyzm od nowa”, a jej nazwisko znajdzie się na pamiątkowej tabliczce umieszczonej w kościele św. Wawrzyńca.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 10 000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy, jej nazwisko w pierwszej kolejności umieszczone zostanie na tabliczce pamiątkowej w kościele św. Wawrzyńca, a także otrzyma pakiet „Namalować katolicyzm od nowa” oraz wydruk jednego z obrazów wraz z podziękowaniami

 

 

Darowiznę można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:

 

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja

konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001

z dopiskiem: Parlin - darowizna

 

Darowizny na książki można odpisać od podatku.

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

 

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja

Nazwa banku: Bank Pekao SA

Tytuł przelewu: Parlin - darowizna

Kod SWIFT: PKOPPLPW

Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705

Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561

Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

Wspieram

100
1000
10000
Podaj kwotę