Wyprodukuj z nami podcasty Teologii Politycznej. Do usłyszenia!

Wesprzyj
Już zebraliśmy

Mamy nadzieję, że to będzie jakieś nawiązanie do Trzeciego Punktu Widzenia - prof. Dariusz Gawin

 

„To jest świetny moment, żeby porozmawiać o polskiej historii i o tradycji polskiej polityki” – mówi założyciel Teologii Politycznej i pomysłodawca podcastów, które wkrótce wspólnie wyprodukujemy – prof. Marek. A Cichocki. To odpowiedź na wielokrotnie ponawiane przez naszych czytelników i sympatyków pytanie o to, kiedy będzie można nas słuchać w serwisach streamingowych. Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa do grona producentów podcastów Teologii Politycznej.

 

W pierwszym z nich, zatytułowanym „Kościuszko. Powstanie narodu polskiego” prof. Marek. A. Cichocki rozmawiać będzie m.in. z prof. Dariuszem Gawinem czy Janem Maciejewskim. Na tym jednak nie koniec. Swoje programy chcieliby zaprezentować Państwu dr Tomasz Herbich, który planuje opowiedzieć nam o najważniejszych postaciach polskiej filozofii czy Michał Strachowski, nasz art director, który zaprosi nas od nieoczywistej rozmowy o sztuce.

 

Żeby rozpocząć realizację rosnącej liczby żywych pomysłów, które zrodziły się w naszej redakcji na hasło „pocasty”, potrzebujemy Państwa wsparcia. Każda darowizna ma znaczenie, a okazja by zostać producentem tego rodzaju programów może się nie powtórzyć!

 

PROF. MAREK A. CICHOCKI i PROF. DARIUSZ GAWIN ZAPRASZAJĄ NA PIERWSZĄ SERIĘ PODCASTÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ (OBEJRZYJ)

 

PIERWSZY ODCINEK SERII DOSTĘPNY NA:

 

SPOTIFY (POSŁUCHAJ)

APPLE MUSIC (POSŁUCHAJ)

AMAZON (POSŁUCHAJ)

GOOGLE PODCASTS (POSŁUCHAJ)

PODCHASERS (POSŁUCHAJ)

RADIO CASTS (POSŁUCHAJ)

 

czwartypunktwidzenia

 

NADCHODZĄCE SERIE PODCASTÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ:

 

Kościuszko i powstanie nowoczesnego narodu w Polsce. Jak koniec stał się początkiem

 

Mija 230 rocznica wydarzeń z 16-18 kwietnia 1794 roku, które były pierwszym, wielkim powstaniem warszawskim. Na wieść o proklamowaniu insurekcji w Krakowie i zwycięstwie pod Racławicami ludność miasta i wojsko polskie w ciężkich miejskich walkach, trwających w dniach Wielkiego Tygodnia, wypędzają ze stolicy rosyjskie oddziały i faktycznego namiestnika carycy generała Osipa Igelströma.

Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o historycznym i politycznym znaczeniu tych wydarzeń. Czy insurekcja była powstaniem czy rewolucją? Czy faktycznie wraz z nią rozpoczyna się formowanie nowoczesnego polskiego narodu? Czy zdecydowała ona o naturze relacji między Polakami i Rosjanami, aż do dzisiejszych czasów?

 

Pojednanie – czy narody mogą się pojednać?

 

W listopadzie 1989 roku, w momencie schyłku zimnej wojny w Europie, w Krzyżowej na Śląsku, w dawnej posiadłości rodziny von Moltke, kanclerz Niemiec Helmut Kohl i polski premier Tadeusz Mazowiecki wymienili znak pojednania podczas celebrowanej mszy. Od tego czasu w stosunkach polsko-niemieckich trwa wciąż żywa debata o tym, czy narody mogą faktycznie się pojednać.

Problem jest jednak szerszy. Marek Cichocki i Dariusz Gawin rozmawiają o tym, czy kategoria pojednania ma w ogóle sens w polityce. Jaką rolę odegrała ona w latach 90tych XX wieku, kiedy powszechnie przyjętym intelektualnym standardem było przekonanie o końcu historii? Jak z perspektywy trzech dekad ocenić tamte próby użycia chrześcijańskiej idei pojednania do realizowania konkretnych politycznych celów? 

 

Filozofować po polsku

 

Aby być wolni, musimy mieć własne myśli. Samodzielna tradycja filozoficzna - jako jedna z kluczowych części polskiej kultury umysłowej - przyczynia się do ich kształtowania. W trakcie cyklu podcastów "Filozofować po Polsku" dr Tomasz Herbich wspólnie z zaproszonymi gośćmi będzie przyglądał się wybranym wątkom oraz postaciom tworzącym polską tradycję filozoficzną. Celem podcastu jest nie tylko udzielenie odpowiedzi na pytanie, co oryginalnego wniosła do historii myśli filozoficznej polska filozofia, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób myśliciele polscy reagowali na wyzwania dziejowe, kulturowe i cywilizacyjne, przed którymi stali oni oraz ich ojczyzna.

Tomasz Herbich wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawia o poglądach filozoficznych autorów z różnych epok rozwoju naszej kultury umysłowej. Pojawią się wśród tych filozofów między innymi Stanisław Orzechowski, Piotr Skarga, Jan Śniadecki, Stanisław Staszic, Maurycy Mochnacki, August Cieszkowski, Stanisław Brzozowski, Edward Abramowski, Kazimierz Twardowski, Jan Łukasiewicz, Roman Ingarden, ks. Józef Tischner, Karol Wojtyła, Leszek Kołakowski, Andrzej Walicki i wielu innych.

 

Bez strachu…

 

Chochoły, melancholicy i kawiarniane demony – te dobrze znane figury wyobraźni towarzyszą nam już od ponad stulecia. Gdzie się nie obejrzeć, tam można dostrzec ślady ich obecności, od filmu, aż po memy. Wiemy skąd przyszły, ale niekoniecznie znamy drogę, którą przebyły. Nie zawsze dostrzegamy też to, co chcą nam pokazać. W serii podcastów o sztuce około roku 1900 Michał Strachowski postara się przybliżyć ten niby znajomy, lecz wciąż skrywający wiele tajemnic okres w polskiej i europejskiej kulturze. Będzie mówić o tym, jak i dlaczego płynna secesyjna linia zmieniła się w nerwową ekspresjonistyczną kreskę. Opowie o tym skąd wzięły się popularne wtedy i do dziś kojarzone z przełomem wieków wyobrażenia, jak femme fatale czy mit powrotu do źródeł przez sztukę ludową i „prymitywną”. Przedstawi sylwetki twórców, nie zawsze tych najważniejszych, ale na pewno tych, których życie i sztuka dobrze obrazują zawiłości epoki. Będzie mówić także o zmiennych ocenach tej sztuki oraz o tym, w jaki sposób stała się trwałym elementem naszej tożsamości. Pojawią się zarówno Gustav Klimt, Koloman Moser, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, jak i Carl Moll czy Stanisław Czajkowski. 

 

 

 

 POMÓŻ NAM WYPRODUKOWAĆ PODCASTY TEOLOGII POLITYCZNEJ:

 

 Każda osoba, która przekaże darowiznę dowolnej wysokości:

- zostanie wymieniona z imienia i nazwiska wśród PRODUCENTÓW podcastów Teologii Politycznej

- darowiznę przekazaną w ramach zbiórki będzie mogła odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 300 złotych:

- w podziękowaniu otrzyma książkę jednego z autorów naszych podcastów

- zostanie wymieniona z imienia i nazwiska wśród PRODUCENTÓW podcastów Teologii Politycznej

- darowiznę przekazaną w ramach zbiórki będzie mogła odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.

 

 ➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych:

- otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy na rzecz podcastów Teologii Politycznej

- w podziękowaniu otrzyma pakiet książek autorów naszych podcastów

- darowiznę przekazaną w ramach zbiórki będzie mogła odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.

 

Darowiznę na rzecz podcastów można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:

Fundacja Świętego Mikołaja,

numer: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001

z dopiskiem: darowizna Podcasty

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: darowizna Podcasty
Kod SWIFT: PKOPPLPW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

 

Wspieram

100
300
1000
Podaj kwotę