Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Rycerz”. Nowy film o św. Maksymilianie

„Rycerz”. Nowy film o św. Maksymilianie

Chciał być świętym. I to jak największym. Jego męczeństwo było konsekwencją całego jego życia. „To było głębokie wyznanie wiary zaufania w odkupienie mocą Chrystusa” – mówi w filmie „Rycerz” George Weigel, teolog i biograf św. Jana Pawła II. Najnowszą produkcję Fundacji Opoka można obejrzeć m.in. w EWTN oraz na You Tube.

„Rycerz” to 57-minutowy dokument ukazujący życie św. Maksymiliana na tle dziejów Polski. „Dla większości osób o. Maksymilian pozostaje przede wszystkim męczennikiem. Tymczasem jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób. We wszystkich dziedzinach, którymi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Wstępując do zakonu, przyjął imię Maksymilian, co po łacinie oznacza „Największy” i to imię doskonale charakteryzuje jego przyszłe działania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wieka i bogata była to postać. Był misjonarzem, wynalazcą, założycielem największego klasztoru męskiego w ówczesnej Europie, twórcą nowoczesnego koncernu medialnego. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia. Dlatego staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć jego życie” – mówi reżyser Michał Szymanowicz.

„Nieustannie trzeba naszych wielkich Polaków i świętych pokazywać światowej opinii publicznej. Zasługują na to zarówno oni, jak i Polska, i Kościół w Polsce, którzy ich wydali takich bohaterów” – mówi ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka, producent dokumentu. Ojciec Kolbe przeszedł przez niemiecki obóz śmierci Auschwitz niczym rycerz. Wynędzniały, głodny, zziębnięty, ale z podniesioną głową. Ostatecznie to on zwyciężył”.

10 października 1982 roku bł. Maksymilian Kolbe został kanonizowany jako męczennik. „Patrząc na jego całe życie i śmierć, przypomina ono życie Jezusa Chrystusa” – mówi w filmie kard. Gerhard Ludwig Müller.

Wyprodukowany przez Fundację Opoka dokument o św. Maksymilianie jest drugim po „Będziesz miłował” poświęconym bł. Stefanowi Wyszyńskiemu filmem z serii „Polska energia zmienia świat”. W niedługim czasie też trafi on do milionowej widowni telewizji EWTN, a 30 października br. został pokazany dyplomatom w Rzymie. 

" target="_blank">

Reżyseria: Michał Szymanowicz
Scenariusz: Witold Głowacki, Michał Szymanowicz
Zdjęcia: Jakub Kowalczyk
Muzyka: Rafał Błażejewski
Montaż: Paweł Deliś
Produkcja: Fundacja Opoka
Producent wykonawczy: Towarzystwo Projektów Edukacyjnych


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.