Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zbiórka na książkę "Być albo nie być" Tomasza Stefanka zakończona!

Zbiórka na książkę "Być albo nie być" Tomasza Stefanka zakończona!

Książka Tomasza Stefanka "Być albo nie być? Szkice o podmiotowości" to zbiór artykułów poświęconych zagadnieniu podmiotowości


Książka Tomasza Stefanka "Być albo nie być? Szkice o podmiotowości" to zbiór artykułów poświęconych zagadnieniu podmiotowości

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przynili się do zakończenia zbiórki na debiutancką książkę Tomasza Stefanka pt. Być albo nie być! Państwa hojność znacznie przekroczyła nasze oczekiwania, co utwierdza nas, że misja wydawania serii Czwarta Fala spotyka się z nizwykłym rezonansem. Jeszcze raz dziękujemy za Państwa wsparcie!

Książka Tomasza Stefanka "Być albo nie być? Szkice o podmiotowości" to zbiór artykułów poświęconych zagadnieniu podmiotowości w dwóch wymiarach: politycznym oraz myślenia. Do książki weszły artykuły poświęcone centralnym zagadnieniom myśli konserwatywnej i jej najważniejszym przedstawicielom, wśród nich m.in. Allanowi Bloomowi, Leo Straussowi, Tomaszowi Mercie i Warszawskiemu Klubowi Krytyki Politycznej. Autor czyta dzieła klasyków myśli konserwatywnej tak, aby wyprowadzać z nich diagnozy i rozwiązania dotyczące dzisiejszych problemów. Książka pokazuje nieraz zaskakującą aktualność pism myślicieli z przeszłości (zaskakującą zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o autorów tak odległych nam w czasie, jak choćby Tukidydes) oraz świadczy o nieustającej potrzebie filozofii polityki.

O książce napisali już:

Książka autorstwa Tomasza Stefanka to zbiór artykułów naukowych, esejów i tekstów publicystycznych pisanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Łączy je zagadnienie podmiotowości politycznej, które autor rozpatruje w odniesieniu do sytuacji Polski po 1989 r. W jego ujęciu kluczowym dylematem polskiej polityki jest ciągłe zawieszenie między istnieniem a zagładą, konieczność zabiegania o samodzielny byt polityczny oraz pragnienie trwałego osadzenia państwa polskiego na mapie Europy i w historii powszechnej.  Autor odwołuje się do perspektywy filozofii politycznej, sięgając zwłaszcza do tradycji klasycznej. Stawia pytania o naturę wspólnoty politycznej, znaczenie aktu założycielskiego, rolę wspólnej kultury i pamięci zbiorowej oraz warunki trwałego pokoju. Konfrontuje zarazem teoretyczne przemyślenia z wyzwaniami, przed którymi stoi wspólnota polityczna Polaków. Okazuje się, że wielcy myśliciele –  Platon, Arystoteles, Burke i Nietzsche –  mają coś istotnego do powiedzenia o suwerenności państw w Unii Europejskiej, temperaturze konfliktu politycznego w Polsce czy problemie zerwanej ciągłości politycznej i kulturowej po półwieczu komunizmu. Książka stanowi zapis dialogu z rzeczywistością, podejmowanego z perspektywy tradycji filozofii politycznej, co jest jej największą zaletą.

prof. Zbigniew Stawrowski

W rezultacie dialogu Autora zbioru z komentatorami wcześniejszej i późniejszej współczesności, powstały prace finezyjne, finezyjne pod względem tak formalnym, jak i merytorycznym. Napisane zostały potoczystym stylem, który w literaturze naukowej częściej chciałoby się spotykać. Prezentują one trafnie wybrane główne wątki tematyczne podejmowane przez analizowanych autorów, zarazem wątki problematyzujące istotne zagadnienia współczesności. W należących do zbioru artykułach ukazany został we frapujący i inspirujący intelektualnie sposób zwłaszcza polityczny wymiar całego nowożytnego projektu kulturowego. Wymiar ten jest podstawowy, w swym charakterze faustowski być może albo prometejski, czyni on przestrzeń nowożytności miejscem dramatycznego, obarczonego ryzykiem, spiętrzenia i kumulacji dążeń indywidualnych i zbiorowych.

prof. Paweł Kaczorowski

 

Zebrana kwota pozwoli nam opłacić druk, redakcję, korektę, skład, a także koszty administracji związane z przygotowaniem książki do druku i dystrybucją.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.