Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

WYDARZENIE // We Wrocławiu startuje Kongres Społeczny ESK 2016

WYDARZENIE // We Wrocławiu startuje Kongres Społeczny ESK 2016

Podczas Kongresu przedstawiciele elit umysłowych stawiać będą diagnozę współczesnej sytuacji cywilizacyjnej, a także zastanawiać się nad kierunkami jej dalszego rozwoju


Pod hasłem „Wartość kultury – kultura wartości“ startuje we Wrocławiu Kongres Społeczny ESK 2016. – Będzie on próbą zmierzenia się z pytaniem o własną tożsamość w kontekście współczesnych zmian cywilizacyjnych w naszej „globalnej wiosce” – mówi Grzegorz Górny, dyrektor programowy Kongresu

O idei Kongresu:
Podczas Kongresu przedstawiciele elit umysłowych, zarówno z Polski jak i z zagranicy, stawiać będą diagnozę współczesnej sytuacji cywilizacyjnej, a także zastanawiać się nad kierunkami jej dalszego rozwoju. Ich refleksja dotyczyć będzie głównie Polski, ale w szerokim kontekście geopolitycznym, kulturowym, religijnym Europy oraz świata.

Przedstawiając ideę Kongresu, Grzegorz Górny  w artykule wprowadzającym pisze m.in.: „Wielu współczesnych filozofów zauważa, że dzisiejsze czasy cechuje płynność, zmienność, względność. Olbrzymia grupa elit umysłowych świata zachodniego, zwłaszcza wpływowych środowisk akademickich, twierdzi, że jest to wręcz stan pożądany. W tej wizji nie ma prawd ostatecznych, lecz tylko zbiory opinii. Nie ma moralności absolutnej, a jedynie sytuacyjna. Nie ma mocnych tożsamości, lecz takie, które można dowolnie modelować, by „wymyślać siebie na nowo“. W takim ujęciu człowiek i społeczeństwo nie są bytami organicznymi, lecz mechanicznymi, które mogą być poddawane konstrukcji i rekonstrukcji. (…)

(...) Te wszystkie procesy społeczne wynikające ze zmian światopoglądowych powinny stać się przedmiotem refleksji, której często dzisiaj brakuje. Temu m.in. ma służyć wrocławski kongres „Wartość kultury – kultura wartości“. Będzie on próbą odpowiedzi na pytanie o rdzeń naszej tożsamości zbiorowej: o to, co jest w niej stałe, a co przygodne. Czy jest możliwe wymyślenie siebie na nowo, jak uważał Witold Gombrowicz? Czy możemy w imię modernizacji wyrzec się dużej części naszej tradycji, jak postuluje Maria Janion? W jakim kierunku przebiegają procesy cywilizacyjne i jakie zmiany w dłuższej perspektywie wymuszą one nas? Czy wykorzystując nasze opóźnienie wobec Zachodu, bogatsi o ich doświadczenie, jesteśmy w stanie uniknąć pułapek, w które oni wpadli? Jak w tej sytuacji pielęgnować i przenosić w kolejne pokolenia to, co stanowi o naszej tożsamości? A może nasza tożsamość nie jest już ważna?”

Prelegenci:
W Kongresie uczestniczyć będą wybitni humaniści – zarówno polscy jak i zagraniczni –  od lat uczestniczący w debacie publicznej o kształcie europejskiej kultury. Wśród nich znaleźli się m.in.:  Chantal Delsol z Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, historyk Csaba Kiss, Jarosław Hrycak z Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, Krzysztof Koehler, poeta i historyk literatury, reżyser Krzysztof Zanussi, Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, publicysta Igor Janke, Jacek Kopciński, historyk literatury i krytyk teatralny, prawnik i konstytucjonalista Andrzej Zoll. W kongresowych debatach udział wezmą też przedstawiciele Teologii Politycznej – Marek A. Cichocki oraz Dariusz Karłowicz.  

Gdzie i kiedy
Czas trwania: Kongres rozpoczyna się w piątek 25 XI i potrwa do niedzieli 27 listopada.
Miejsce spotkań: Wrocław – Centrum Historii Zajezdnia przy ul . Grabiszyńskiej 184

Strona Kongresu Społecznego ESK 2016

Lista prelegentów Kongresu

Program Kongresu

Centrum Historii Zajezdnia

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.